altW sobotę, 12 maja, ulicami Przemyśla przeszedł kilkutysięczny Marsz Stop Laicyzacji. Uczestnicy zaprotestowali w ten sposób wobec coraz częstszych przypadków okazywania braku szacunku dla wiary katolickiej i obrażania hierarchów Kościoła, wobec dyskryminacji TV Trwam i mediów katolickich, wobec marginalizowania polskiej tradycji i kultury oraz wobec ograniczania w szkołach lekcji najnowszej historii Polski.

Wśród maszerujących osób byli oczywiście również przedstawiciele naszego Stowarzyszenia z Przemyśla i Jarosławia oraz dużo młodzieży i rodziców z dziećmi.

Wydarzenie to rozpoczęło się o godz. 11:00 Mszą św. w kościele Księży Salezjanów, której przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej, ksiądz Marian Rojek w asyście wielu księży diecezjalnych. Bardzo znaczące słowo do wiernych wygłosił ksiądz prałat Waldemar Janiga, mówiąc między innymi: – Niech nikt już nie mówi, że nie jesteśmy stroną w sprawie krzyża. Jego kazanie zostało nagrodzone brawami.

Około godz. 12:15 zebrani rozpoczęli marsz, prowadzeni przez m.in. duszpasterza studentów, ks. prałata Tadeusza Białego oraz Elżbietę Maciołek. Śpiew i liturgię prowadził ksiądz Tomasz Dziob z młodzieżą z RAM. Trasa prowadziła od kościoła Księży Salezjanów przez ul. Grunwaldzką od Gimnazjum nr 5, dalej przez plac Konstytucji 3 Maja, most im. Orląt Przemyskich oraz przez ulicę Jagiellońską do wysokości placu na Bramie i finalnie na plac przy pomniku Ojca Świętego Jana Pawła II.

W trakcie maszerowania prowadzący mówili m.in. ,,Żeby powiedzieć Stop, to trzeba wyruszyć. Aby nasz głos był jeszcze bardziej słyszany, przejdziemy ulicami o historycznych nazwach, by zaprosić do marszu twórców Konstytucji 3 Maja, Orlęta Przemyskie, Jagiellonów i w końcu Jana Pawła II, który całował polską ziemię, niosąc jej wolność i pokój".

Już przy pomniku Ojca Świętego, Marek Łabuński z komitetu organizacyjnego odczytał przesłanie Jana Pawła II o wolności:

,,Wolność jest dana człowiekowi przez Stwórcę i jest mu równocześnie zadana.

Poprzez wolność bowiem człowiek jest powołany do przyjęcia i realizacji prawdy.

Wybierając i wypełniając prawdziwe dobro w życiu osobistym i rodzinnym, w rzeczywistości ekonomicznej i politycznej, czy wreszcie w środowisku narodowym i międzynarodowym, człowiek realizuje swoją wolność w prawdzie." (Pamięć i tożsamość).

Następnie, na znak pokoju, w niebo zostało wypuszczonych dwanaście białych gołębi z hodowli Dariusza Zaprzały. To była naprawdę piękna i symboliczna chwila.

Potem u podnóża pomnika zebrani złożyli przyniesione ze sobą wiosenne kwiaty, a organizatorzy zapowiedzieli jeszcze przekazanie specjalnego apelu prezydentowi RP, premierowi RP, marszałek Sejmu oraz Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji.

W Przemyślu od początku dnia do zakończenia marszu trwała piękna, słoneczna pogoda i wiał lekki wiatr. Potem aura się załamała.

Zobaczcie fotorelację.