W dniach 24-25 września 2022 roku odbyła się XXXVIII pielgrzymka małżeństw i rodzin z Koła Stowarzyszenia Rodzin Katolickich przy Parafii w Brzozowie na Jasną Górę, pod przewodnictwem ks. Jakuba Jakubowskiego. W tym roku pielgrzymka przebiegała pod hasłem: „Rodzina wspólnotą pokoju". Naszą pielgrzymkę rozpoczęła msza św. w naszej Bazylice. 
       Jadąc do Częstochowy odwiedziliśmy Sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia w Tarnowcu. Historię parafii i cudownego obrazu Matki Bożej opowiedział nam kustosz sanktuarium ks. Proboszcz Paweł Knurek. Nadmienię tylko, że cudowna, gotycka figura ma 153cm wysokości, wykona jest z drzewa lipowego pokrytego polichromią. Następnie odwiedziliśmy Cmentarz Dzieci Nienarodzonych  w Tarnowcu zwany Kalwarią Trzeciego Tysiąclecia. Na miejscu znajduje się pomnik, składający się z ponad 7-metrowego krzyża  symbolizującego ofiarę Jezusa Chrystusa na Golgocie oraz ze stu małych krzyży. Obok dużego krzyża znajduje się kapliczka z obrazem Matki Bożej z Guadalupe, patronki rodziców oczekujących potomstwa.
       Z Tarnowca udaliśmy się w dalszą drogę i odwiedziliśmy  Bazylikę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny  w Gidlach u ojców Dominikanów. Matka Boża w Gidlach cieszy się sławą uzdrowicielki chorych. Krążą opinie wśród wiernych, że Matka Najświętsza z Jasnej Góry jest głównie lekarką dusz, a z Gidli lekarką ciał. Nabyliśmy  cudowne „wino z kąpiółki”,                              w którym była zanurzona cudowna Figurka Matki Bożej Gidelskiej, pochodzące z  ceremonialnego obmywania raz w roku figurki w winie, czyli kąpiółki. 
       Następnie dotarliśmy na Jasną Górę. Tam uczestniczyliśmy w drodze krzyżowej na Wałach Jasnogórskich. Pierwszy dzień zakończyliśmy Apelem Jasnogórskim. Drugi dzień to spotkanie w auli o. A. Kordeckiego i wysłuchanie prelekcji  na temat: „Dialog drogą miłości w narzeczeństwie,  małżeństwie oraz związkach nieuregulowanych w Kościele: na czym polega autentyczny dialog, do czego prowadzi, jak się go nauczyć.” Prelekcję prowadziły małżeństwa Irena i Jerzy Grzybowscy, Beata i Andrzej Marciniakowie, Małgorzata i Paweł Świdzińscy. Głównym punktem naszego spotkania była msza św. sprawowana na Szczycie Jasnogórskim pod przewodnictwem bpa Romualda Kamieńskiego ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej. W homilii prosił wszystkich o codzienną modlitwę za małżeństwa i rodziny, dołożenie wszelkich starań do przygotowania młodych, by w powołaniu do bycia mężem i żoną, matką, ojcem zobaczyli wyjątkowy Boży dar. Podkreślił, ze w obecnych czasach ważne jest, by nauczanie wielkich duchowych przewodników, jak bł. Kard. S. Wyszyński czy św. Jan Paweł II, o tym, że skarbem narodu, jego bogactwem są rodziny, utrwaliło się głęboko w sercach Polaków. Podczas mszy św. odnowiliśmy przyrzeczenia małżeńskie oraz odbyło się ślubowanie doradców życia rodzinnego. Na zakończenie zawierzyliśmy małżeństwa i rodziny Maryi Królowej Polski. 
      Tak umocnieni udaliśmy się w drogę powrotną odwiedzając  w Alwerni barokowy kościół ojców Bernardynów pod wezwaniem  Stygmatów św. Franciszka z Asyżu. Jako ciekawostkę nazwa miasta pochodzi od góry La Verna we Włoszech (łac.  Alvernia), gdzie w 1224r. św. Franciszek otrzymał pierwsze stygmaty. W klasztorze w Alwerni modlili się królowie Polski: Jan III Sobieski i Stanisław August Poniatowski. Świątynia znana jest jako miejsce kultu obrazu Pana Jezusa „Ecce Homo”.
   Bardzo serdecznie dziękujemy ks. Jakubowi za jego obecność wśród nas, mszę św. i modlitwę.                 
                                          Elżbieta Froń