Stowarzyszenie Rodzin Katolickich
Archidiecezji Przemyskiej
im. Świętego Józefa Sebastiana Pelczara Biskupa

gora prawa

Jarosław gościł rodzinę dobroczyńców Stowarzyszenia

17 czerwca do Jarosławia zawitała rodzina śp. Romana Koby – jarosławianina, żołnierza AK, społecznika, wybitnego działacza polonijnego. W Ratuszu spotkał się z nimi zastępca burmistrza Marcin Zaborniak oraz dyrektor Kancelarii Burmistrza Marian Kwietniowski.

Roman Koba był jarosławianinem, żołnierzem AK, wybitnym działaczem polonijnym, długoletnim Prezesem Kongresu Polaków w Szwecji. W 1998 r. „w uznaniu zasług dla organizowania życia kulturalnego i społecznego Polonii szwedzkiej oraz za osobiste zaangażowanie w działalność niepodległościową, charytatywną i akcje pomocy humanitarnej dla rodaków w kraju i za granicą" otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Jarosławia. Od 2004 r. jedna z ulic w mieście nosi jego imię.

Roman Koba zawsze podkreślał silne więzy z rodzinnym miastem. Stowarzyszeniu Rodzin Katolickich w Jarosławiu wielokrotnie przekazywał środki dla na edukację najbardziej potrzebujących dzieci i młodzieży. Teraz organizację wspierają jego dzieci. Stowarzyszenie  przyznaje nawet stypendium im. Romana Koby. Jadwiga i Jan - dzieci Romana Koby, mieszkający w Szwecji oraz inni jego krewni i bliscy nie pierwszy raz odwiedzili nasze miasto. Ich ostatnia wizyta w Jarosławiu miała miejsce w 2013 r. Jednym z punktów takiej wizyty jest zawsze Stary Cmentarz, gdzie składają kwiaty na rodzinnym grobowcu rodziny Koba oraz pomnik kpt. Władysława Koby (brata Romana) u zbiegu ulic Jana Pawła II i Cegielnianej.

(Na zdjęciu powyżej czwarty od lewej: Konrad Fryda - prezes Odziału Stowarzyszenia Rodzin Katolickich AP w Jarosławiu - przyp. admina).

W tym roku do Jarosławia przyjechała córka Romana Koby – Jadwiga Koba Lindquist z mężem; syn – Jan Koba z żoną, Wojciech Koba – syn brata Romana Koby Władysława, który przyjechał z pobliskiego Przemyśla oraz Zofia Pogoczowska, działaczka Związku Polaków w Szwecji. Pobyt w naszym mieście zorganizował im Konrad Fryda, prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Jarosławiu, który utrzymuje stały kontakt z dziećmi Romana Koby i zawsze towarzyszy im podczas pobytu w rodzinnych stronach ojca.

Wszyscy odwiedzili Ratusz, gdzie spotkali się z zastępcą burmistrza Marcinem Zaborniakiem oraz dyrektorem Kancelarii Burmistrza Marianem Kwietniowskim. Goście zawitali również do świetlicy środowiskowej prowadzonej przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, działającej przy Klasztorze oo. Dominikanów, tam dzieci przygotowały specjalnie dla nich występ artystyczny oraz własnoręcznie zrobione upominki; zwiedzili również trasę podziemną oraz Muzeum Kamienica Orsettich.

 

Tekst i zdjęcia: Monika Sadurska

Kancelaria Burmistrza Miasta Jarosławia

Źródło:

http://www.jaroslaw.pl/aktualnosci-wydarzenia/id4954,Sentymentalna-podroz-do-Jaroslawia.html