Stowarzyszenie Rodzin Katolickich
Archidiecezji Przemyskiej
im. Świętego Józefa Sebastiana Pelczara Biskupa

gora prawa

Święty Mikołaj odwiedził nasze przedszkole w Przemyślu

altJuż od samego rana 7 grudnia w przedszkolu społecznym w Przemyślu panowała atmosfera niecierpliwego wypatrywania Świętego Mikołaja. Czas oczekiwania umilili dzieciom aktorzy, którzy przygotowali specjalne przedstawienie. Gdy nareszcie w holu pojawił się Święty Mikołaj, na twarzach wszystkich maluchów zagościł szeroki uśmiech. Gość poważnie rozmawiał z dziećmi, wysłuchał wielu piosenek i wierszy przygotowanych na tę okazję. Tradycyjnie dla każdego przyniósł prezenty. Nikt nie otrzymał rózgi! Wszystkie przedszkolaki obiecały Mikołajowi, że przez cały następny rok będą tak grzeczne jak dotychczas.

Zobacz zdjęcia w fototece.

Jak podaje portal opoka.org, Święty Mikołaj urodził się prawdopodobnie w bogatej rodzinie zamieszkałej w Patarze w Lycji (prowincja Azji Mniejszej). Wybrany został biskupem zaniedbanej podówczas diecezji Myry, którą zarządzał z wielką troską i wiarą. Tam właśnie zasłynął swą świętością, zapałem i cudami. Zmarł ok. 350 r. Niewielka ilość autentycznych informacji na jego temat chętnie uzupełniana była kolorowymi szczegółami legend.

Pierwszą biografię Mikołaja napisano w 9 wieku. Najbardziej jednak upowszechniła się jego biografia spisana przez Szymona Metaphrastesa w wieku 10. Historycy greccy utrzymują, że Mikołaj cierpiał uwięzienie i nie wyparł się wiary podczas prześladowań Dioklecjana. Obecny był na Soborze w Nicei, gdzie potępiał arianizm. Jedna z opowieści twierdzi, że nawet uderzył heretyka Ariusza. Dodają także, że Mikołaj zmarł w stolicy swej diecezji, Myrze. Niestety brak konkretnych dowodów historycznych potwierdzających te fakty.